Szabó Magda élete és munkássága | 3 Szabó Magda vers
Legismertebb magyar költőinket mutatjuk be röviden az idei költészet napja alkalmából. Ebben a cikkben Szabó Magda életpályáját vettük górcső alá, a cikk végén pedig három általunk kiválasztott Szabó Magda verset is találsz.
Szabó Magda (1917 - 2007) író, költő és műfordító, a XX. századi magyar irodalom legjelentősebb női alkotója. Az egyik legtöbbet fordított magyar író, regényei számos országban és nyelven megjelentek.
Szabó Magda Debrecenben született és itt szerzett latin-magyar szakos tanári és bölcsészdoktori diplomát. Később tanárként is helyezkedett el, több magyar városban, köztül Budapesten is tanított. 1949-ben megkapta a Baumgarten-díjat, amit még aznap visszavontak tőle és 1958-ig nem is publikálhatott.
Az eredetileg költőként debütáló Szabó Magda 1958-ban regényíróként tért vissza. A Freskó és Az őz című regények hatására országosan is ismertté vált, és 1959-től felhagyott a tanári pályával, ekkortól szabadfoglalkozású író.
Szabó Magda legismertebb regényei Az őz, az Abigél és Az ajtó - utóbbi még a The New York Times 10-es listájára is felkerült a 2000-es évek elején.
Befejezésül három verset idézünk Szabó Magdától:
Mi van? Micsoda jel?
A tavasz puha szája
csak sír, és nem felel,
és nem felel a nappal,
és nem felel az éj, –
aki csak nem beszél?